Bebelușul nostru s-a născut: Mageia 1

Sîntem comunitatea Mageia, iar astăzi sîntem bucuroși să vă anunțăm că prima noastră versiune, Mageia 1, a fost lansată și este disponibilă pentru descărcat.

Pentru cei care vor să treacă direct la esențial, puteți vedea ce este disponibil, alege versiunea dorită și descărca din mageia.org/downloads.

Ce este diferit la Mageia?

Mageia este o aventură umană – persoanele care fac distribuția Mageia Linux și cei care o utilizează. Sîntem o comunitate frumoasă și apreciem în mod deosebit ca utilizatorii noștri să se alăture comunității noastre; cei care ni-se alătură o fac și mai frumoasă.

Mageia este despre excelența tehnică – sîntem în căutarea excelenței, astfel încît fiecare să profite de cea mai bună experiență informatică pe care i-o putem oferi. Fie că sînteți programator sau student, utilizator sau administrator de sistem – indiferent de modul în care utilizați calculatorul, dorim să vă ajutăm s-o transformați într-o experiență plăcută. Încercați Mageia 1 și faceți-vă propria părere.

Mageia este despre calitate – versiunea noastră promite să fie la fel de robustă și perfectă ca Mandriva în zilele ei cele mai bune. Este moștenirea noastră.

Mageia este deschisă – sîntem dedicați idealului Open Source (nt: sursă deschisă), sîntem deschiși noilor utilizatori și ideilor noi. Am făcut alegerea pentru o guvernare deschisă a comunității noastre.

Mageia este internațională – comunitatea noastră vine de pe întreg globul pentru a ajuta Mageia să „vorbească” în numeroase limbi. Structura Mageia și atașamentul său la comunitatea de utilizatori a produs deja rezultate excelente.

Mageia este despre diversitate – Mageia oferă și menține aplicații pentru un public larg de utilizatori, de la jocuri și aplicații pentru ascultat muzică pînă la aplicații științifice și inginerești.

Mageia este depre echilibru – ne străduim să menținem echilibrul între dezvoltările la nivel înalt și exigențele de stabilitate.

De ce ați alege Mageia?

Vreți să ziceți, în plus de minunata noastră distribuție? Sîntem o comunitate mare și ne ameliorăm mereu. Ne ascultăm reciproc, și făcînd asta, încercăm să vă oferim cea mai bună experiență utilizator cu putință. Ne-ar plăcea să vă primim în sînul comunității noastre, avînd grijă în același timp că instalarea distribuției voastre Mageia se derulează fără probleme și că este o plăcere s-o utilizați.

Cu ce sîntem noi diferiți? Funcționăm într-un mod bazat în totalitate pe comunitate, cu tot ce implică acest lucru. Organizația noastră este condusă de manieră colegială, fără nici o direcție comercială care să indice drumul pe care trebuie să-l urmeze distribuția Mageia: sînteți voi, ca și utilizatori Mageia, care aveți mai multe de spus despre viitorul distribuției decît oricine altcineva.

Stînd pe umerii giganților

Echipele noastre de dezvoltatori, împachetatori, contribuitori, traducători, administratori de sistem și testori au muncit din greu pentru a livra Mageia 1 la timp.

Și sîntem foarte recunoscători oamenilor de la Mandriva, KDE, GNOME, Xfce, LXDE, echipei de dezvoltatori a nucleului Linux, FSF și tuturor acelor multe persoane care scriu programe, pentru cantitatea enormă de muncă depusă – vă mulțumim tuturor pentru inspirația dată și pentru realizarea soclului de aplicații care formează fundația distribuției Mageia.

Vrem să continuăm să ameliorăm toate acestea și să facem din Mageia cea mai bună distribuție cu putință.

Ce este Mageia?

Mageia este în același timp o comunitate cît și o distribuție Linux. Aflați mai multe aici:

Notă: Articol original publicat în engleză de rda

Despre Piratu'

Mageia Romanian coordinator and translator since the beginning of the adventure, September 2010.
Acest articol a fost publicat în Fără categorie și etichetat cu , , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.

Comentariile nu sunt permise.